وی ام ویر میراژ

وی ام ویر میراژ (vmvare mirage)

شرایطی را در نظرمی گیریم که یک ادمین شبکه مسئولیت نگه داری و بک آپ گیری از سیستم عامل چندین کاربر مختلف را دارد و درعین حال باید یک بک آپ از سیستم عامل طلایی (سیستم عامل اصلی –Golden Image) بگیرد.

در چنین شرایطی اگر کابر آلفا کوچکترین تغییری در سیستم خود اجرا کند این موضوع در بک آپی که هم اکنون موجود است لحاظ نمی شود، زیرا این بک آپ به طور مثال ممکن است هفته پیش گرفته شده باشد و تا بک آپ بعدی، کاربر آلفا باید یک هفته دیگر صبر کند.
حال اگر آن تغییر حیاتی باشد و ناگهان سیستم کاربر از دست برود،آن وقت کار بسیار دشوار می شود.

حتی اگر ادمین مذکور هر روز بک آپ تهیه کند باز هم ممکن است یک داده مهم از دست برود.
در اینجا وی ام ور میراژ به کمک ما می آید.
با نصب میراژ روی سیستم کلاینت ها می توان ساز و کاری راه اندازی کرد که بک آپ اطلاعات به صورت خودکار و با کوچکترین تغییر کاربر رخ بدهد.

به طور مثال اگرهمه کابران تعدادی فایل فوتوشاپ داشته باشند و کاربری فایل فوتوشاپ جدیدی را به فایل های موجود اضافه کند یا تغییری را اعمال کند،تنها از فایلی که با بقیه فرق دارد بک آپ گرفته می شود.

می توان به راحتی یک آپدیت جدید به ویندوز تمامی کاربران اضافه کرد.

کافی است آپدیت به ایمیج اصلی اضافه بشود تا میراژ به صورت خودکار خودش را با ایمیج اصلی تطبیق دهد.

اینکار باعث افزایش بسیار بالای سرعت در شبکه می شود.

بررسی تخصصی وی ام ویر میراژ ( vmvare mirage ) :

۱-مدیریت و نگه داری PC’s and POS’s با متد لایه بندی:

بدین معنا که می توان همزمان فایل های شخصی کاربر(لایه اپلیکشین) را محفوظ نگه داشت و لایه های IT-Based را تغییر داد،آن را به روز رسانی کرد، نرم افزار های مختلف مثل VMware ThinApps  و حتی یک ویندوز جدید را روی سیستم ها نصب کرد درحالی که هیچ تداخلی با اطلاعات شخصی کاربر نداشته باشد.

۲- Automated Backup and Full System Recovery

می توان بک آپ کامل تمام سیستم ها را روی دیتا استور نگه داشت ضمن اینکه این ویژگی می تواند هرتغییر کوچک در فایل های شخصی کاربر را به طور خودکار(به صورت برنامه ریزی شده) بک آپ گیری کند.برای بازیابی اطلاعات می توان مشخص کرد که کدام قسمت ها را نیاز داریم.

و ویژگی های (self-service file recovery for end users and follow-me access to files across) نیز موجود می باشد.

۳- ساده سازی مهاجرت (Migration) بین ویندوز ها

به راحتی ویندوز XP  خود را به ۷ ارتقا بدهید و یا از ویندوز ۷  به ویندوز ۸٫۱  یا ۱۰ مهاجرت کنید یا فایل های شخصی یک کاربر را از ویندوزی قدیمی تر به ویندوزی جدید تر بفرستید.(درحین این عملیات فایل های شخصی کابر دست نخورده و سالم باقی می ماند)این ویژگی با ویندوزهای قدیمی تر مثل Embedded POS نیز کار می کند.

۴- طراحی شده برای شبکه های گسترده

میراژ در هر کجا که نصب شده باشد میتواند با استفاده از بستر شبکه،خود را به سرور اصلی متصل کرده وبا به روز رسانی داده های خود، منطبق بر سرور شود.

۵- کاربر پسند بودن محیط برنامه

میراژ با استفاده از رابط کاربری قوی می تواند نیاز یک کاربر به پشتیبان یا Helpdesk  را به حداقل برساند به طوری که خود کاربر بتواند فایل های خود را ریکاوری کند و کارهایی نظیر به این انجام دهد.

ویژگی ها :

مدیریت دستکتاپ

با استفاده از مدیریت لایه ای می تواند سیستم عامل ها را در سطح شبکه های گسترده ارائه دهد،مدیریت و مراقبت کند و در طول انجام تغییراتی مانند مهاجرت کردن بین ویندوزها، اطلاعات کاربر سالم و دست نخورده می ماند.

Full Desktop Backup and Recovery

در جهت کاهش حداکثری زمان هدر رفت می توانید به محض اینکه کامپیوترتان را از دست دادید،آن را با سیستم دیگری تعویض کنید و اطلاعات سیستم آسیب دیده را روی سیستم سالم بازیابی کنید.ضمن اینکه اجازه می دهید کاربران در هر لحظه هر فایلی را بتوانند بازگردانی کنند.

بهینه سازی شده برای کاربران در شبکه های گسترده

هر سرور میراژ می تواند تا ۱۵۰۰ کلاینت میراژ را پشتیبانی کند که این در شبکه های گسترده و شرکت های دور از هم می تواند خیلی مقرون به صرفه باشد.

افزایش کارایی کاربران

کاربران می توانند در صورت عدم نیاز به همسان سازی میراژ با سرور، به صورت کاملا آفلاین و محلی (local) و بدون نیاز به  vpn زدن به شرکت اصلی یا سرور با سیستم خود کار کنند.

در ادامه می توانید برای درک بهتر کارکرد میراژ ویدیو های مربوط به مقاله را مشاهده کنید.