اینتل

همانطور که میدانیم شرکت اینتل همچنان از مهم‌ترین سازنده‌های پردازنده‌ها در زمینه‌ی کامپیوترها می باشد و این در صورتی است که در زمینه ی گوشی های هوشمند جایگاهی در بازار ندارد و به تازگی از رقابت مودم های G 5 نیز خارج شده است. با وجود گذشت چند سال از پرده برداری اینتل از تراشه های ۱۰ نانومتری Ice Lake طبق اعلام این شرکت، این محصول از ماه ژوئن امسال در بازارعرضه خواهد شد. سازندگان کامپیوترهای شخصی می‌توانند در فصل تعطیلات اولین سری محصولات مبتنی بر این پردازنده‌ها را روانه‌ی بازار کنند و تا سال ۲۰۲۰ انتظار عرضه سیستم های سرور مبتنی بر این پردازنده ها را داریم.

مزیت ها

مزیت این پردازنده ها نسبت به نمونه های ۱۴ نانومتری موجود در بازار، در سرعت ۲ برابری پردازش های گرافیکی و ویدیویی و همچنین در ۳ برابر سرعت بیشتر در عملکرد هوش مصنوعی برای سیستم ها می باشد. همچنین ارائه مدل های بهینه ای از پردازنده های ۱۰ نانومتری از طرف اینتل با توجه به سابقه زیادی که در زمینه پردازنده های ۱۴ نانومتری دارد در مدت زمان کوتاهی در بازار انتظار بعیدی به نظر نمی رسد.

اینتل همچنان اعلام کرده تا سال ۲۰۲۱ پردازنده های ۷ نانومتری خود که ۲۰ درصد عملکرد بهتری نسبت به معماری ۱۰ نانومتری دارد را روانه بازار خواهد کرد. با توجه به حضور پر رنگ شرکت AMD و تراشه های مبتنی بر معماری ARM ، برای پیشتاز باقی ماندن در بازار اینتل ناگزیر به عمل کردن به وعده های خود در بازه های  زمانی اعلام شده می باشد.