آیا یک کامپیوتر قدیمی بلا استفاده دارید؟

اگر یک کاپیوتر دسکتاپ قدیمی در خانه ی خود دارید و مدت ها بدون استفاده بوده است ما یک راه حل مناسب برای شما داریم تا بتوانید دست کم به عنوان یک نوع ماشین تایپ از آن بهره ببرید.حتی اگر آن را بر روی سیستم نسبتا قدرتمندی اجرا کنید عملکرد نرم افزاری قابل ملاحظه ای خواهد داشت.

با انتخاب یک توزیع لینوکس مناسب می توانید سیستم خود را مجددا زنده کنید.

توزیع لینوکس با دارا بودن هسته ی نرم افزاری سبک، قابلیت نصب بر روی هرگونه سیستم با هر حافظه ی رم و پردازنده ای را دارد.

در این مقاله به انواعی از توزیع لینکوس پرداخته ایم تا بتوانید گزینه ی مناسب را برای کامپیوتر دسکتاپ قدیمی خود انتخاب کنید.

Lubuntu

یک توزیع سبک به نام lubuntu  وجود دارد که از مدیر پنجره  window manager) از OpenBox ) استفاده می کند.(احتمالا با شنیدن نام lubuntu  ، توزیع Ubuntu  در ذهنتان تداعی شود و فکر کنید هر دو به یک معنا می باشند اما Ubuntu   به ویژه با رابط کاربری unity  برای سیستم های قدیمی مناسب نمی باشد و حرف l در ابتدای lubuntu   مخفف Lightweight است که به سبک بودن آن اشاره دارد.مدیر پنجره به زبان ساده وظیفه ی کنترل ظاهر را در رابط کاربری دارد. یک ویژگی خوب توزیع های لینوکس این است که می توان برای تغییر آن مطابق با چیزی که می خواهیم در آن دخل و تصرف کرد.و حتی اگر سیستم شما خیلی هم قدیمی نیست، به جای OpenBox  از Metacity استفاده کنید. Lubuntu دست کم به  ۱۲۸ مگابایت حافظه رم و Pentium II یا Celeron نیاز دارد. آخرین نسخه پایدار این توزیع، در تاریخ ۲۸ مهر ۱۳۹۷ عرضه شده است.

Puppy Linux

چند نکته ی قابل توجه درباره ی این توزیع لینوکس وجود دارد،همانطور که از عنوانش پیداست بسیار سبک بوده و قابلیت اجرا بر روی هر سیستمی را دارا می باشد.طریقه ی اجرای آن با سایرین متفاوت بوده و بدون نیاز به نصب، مستقیما بر روی دسکتاپ اجرا می شود. حتی اگر سیستم شما مجهز به هارد درایو نمی باشد مشکل شما با یک فلش USB  حل می شود زیرا این توزیع مستقیما از فلش خوانده و اجرا می شود و سرعت آن با کاهش محسوسی مواجه نمی شود. اگر نیاز به ثبت اسناد و مطالبی را دارید می توانید از طریق یک شبکه محلی اطلاعات خود را در یک کامپیوتر دیگر ذخیره کنید. پنجره JWM در این توزیح به لحاظ ظاهر بسیار ساده می باشد و همچنین ویژگی‌های سخت‌افزاری این توزیع کمی بالاتر از Lubuntu است. از لحاظ پردازنده، این توزیع حداقل به Pentium III یا بالاتر (که حداقل باید در سرعت ۷۳۳ مگاهرتز کلاک شده باشند) نیاز دارد و از لحاظ حافظه رم هم نیازمند حداقل ۲۵۶ مگابایت است آخرین نسخه پایدار این توزیع، در تاریخ ۱۳ آذر ۱۳۹۶ عرضه شد.

Damn Small Linux

این توزیع سبک ترین توزیع لینوکس می باشد و خیلی نمی تواند جوابگوی نیاز های نرم افزاری باشد. برای درک بهتر این مساله باید بدانید که ایل ISO آن تنها ۵۰ مگابایت حجم دارد. حداقل ویژگی‌های سخت‌افزاری مورد نیاز برای نصب این توزیع، پردازنده اینتل ۴۸۶DX است که در سال ۱۹۸۹ معرفی شد و ۱۶ مگابایت حافظه رم. اگر سیستم شما ۱۲۸ مگابایت حافظه رم داشته باشد، می‌توانید کل این توزیع را از طریق حافظه رم اجرا کنید. از لحاظ رابط کاربری، این توزیع از مدیر پنجره JWM بهره می‌برد ولی در نسخه‌های بسیار قدیمی‌تر آن، مجهز به مدیر پنجره Fluxbox بوده است. هرچند باید بخش‌های زیادی از این سیستم‌عامل را به‌صورت دستی نصب کنید، ولی از پس انجام کارهای ابتدایی مانند اجرای نسخه‌های قدیمی OpenOfiice برمی‌آید. آخرین نسخه پایدار این توزیع لینوکس در تاریخ ۱۸ آبان ۱۳۸۷ عرضه شد.

SliTaz

فایل ISO توزیع SliTaz تنها ۴۰ مگابایت حجم دارد و مثلاً در هارد درایوی که فقط ۱۰۰ مگابایت فضای خالی دارد، می‌تواند نصب شود. این یک توزیع لینوکس بسیار سبک است که خوشبختانه از نرم‌افزارهای جدیدتری بهره می‌برد ولی باز هم در مقایسه با استانداردهای امروزی، قدیمی محسوب می‌شوند. آخرین نسخه این توزیع SliTaz 5.0 است که در تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ منتشر شد و رابط کاربری آن هم از OpenBox بهره می‌برد. از لحاظ حداقل ویژگی‌های سخت‌افزاری هم اطلاعات رسمی‌ای منتشر نشده ولی کامپیوترهای مجهز به Pentium III و ۲۵۶ مگابایت حافظه رم به‌راحتی می‌توانند این توزیع را اجرا کنند و با وجود سبک بودن، ظاهر خوبی دارد و از پس اجرای وظایف نه‌چندان سنگین هم برمی‌آید. شما در این مورد چه فکر می‌کنید؟ آیا تابه‌حال این توزیع‌های سبک لینوکس را در کامپیوتر قدیمی خود نصب کرده‌اید یا قصد انجام چنین کاری را دارید؟